• Wpisów: 14
 • Średnio co: 67 dni
 • Ostatni wpis: 2 lata temu, 12:28
 • Licznik odwiedzin: 4 882 / 1019 dni
 
uareawesome
 
Cześć kochani <3
Pewna czytelniczka prosiła mnie w prywatnych wiadomościach o rady dla tych, u których pojawiły się myśli napisania książki.

Bardzo spodobał mi się ten pomysł.

A zwłaszcza, że piszę własną opowieść z chęcią opowiem wam moje rady na temat pisania książek.
Zapraszam ! :)
tumblr_o1xgo0XiOm1ub71y5o1_1280.jpgPAMIĘTAJ, ŻE PANUJE JEDNA ZASADA! KSIĄŻKĘ MOŻE NAPISAĆ KAŻDY! MOŻESZ BYĆ NIEPEŁNOSPRAWNY, DYSLEKTYK, ŚCISŁOWIEC, GŁUCHY. I TAK MOŻESZ JĄ NAPISAĆ Z POMOCĄ LUB BEZ!


tumblr_np2c29IJBM1raszd5o1_250.jpg1)Skąd wziąć inspirację?
-
To bardzo dobre pytanie. Czasem nie mamy pojęcia o czym napisać. Choć każdy z nas posiada tą świadomość, że można napisać ciekawą książkę o drzewie, o huśtawce. Można powiązać z nimi bardzo dużo wątków.

W moim przypadku bardzo często czerpię inspiracje (tutaj bardzo dziwne) z aktorów, innych książek, zdjęć, lecz najczęściej z filmów.

Bardzo często czytając inne powieści czuję natchnienie. Od razu pojawia mi się główny cel książki oraz jej zakończenie. Wtedy wystarczy tylko rozwinąć tą akcję, dodać bohaterów.

To może dziwna inspiracja, lecz mnie inspiruje taki znany aktor, którego Z PEWNOŚCIĄ raz w życiu widzieliście. Nie mam pojęcia dlaczego, ale jego uniwersalna twarz i przeogromny talent aktorski pomaga mi się skupić oraz pomyśleć o zdarzeniach, które będą miały miejsce w mojej książce.

Inspiracje czerpiemy również od filmów, gdzie jest dużo akcji, miłości, przyjaźni, a czasem smutku. Czasem takie niezwykłe widoki jak filmie np. "Hobbit" dają nam natchnienia.

Oczywiście same czytanie książek potrafi wpłynąć na naszą wizję. Styl pisania, długość, niepewność sprawia, że chcemy się wtem upodobnić do danego pisarza i napisać własną powieść.

Każdy chyba zna Dylana O'Briena ;) <3


Tumblr_n5yhf6FIU51r85cwxo1_500.jpg


2)Czas
-
Pisząc książkę musisz pogodzić się z cierpliwością. Musisz napisanie DOBREJ książki nie zajmuje nam dwóch tygodni czy miesiąca. Jesteś zdany na wytrwałość, co wiąże się z twoją pracą. Nie możesz na siłę pisać kolejnego rozdziału książki jak nawet nie masz pomysłu - bo nic na tym nie zyskasz. Nie może powiedzieć "A TO BĘDĘ MIAŁ O JEDEN WIĘCEJ, BO NORMALNIE CHCĘ MIEĆ 35 ROZDZIAŁÓW".

ABSOLUTNIE NIE!

Nawet nie próbuj ustawiać sobie ilości rozdziałów. To bezsensu. Potem będziesz tylko starał się zmieścić w tym liczniku. Książka potrafi mieć nawet 100 rozdziałów, a i tak jest ciekawa. Więc proszę, pisz jeden rozdział tak długo, aż uznasz, że tutaj można czytelnika zaniepokoić i skończyć na ciekawym momencie.


tumblr_nvtijbu7TG1thynt0o1_1280.jpg


3)Ortografia.
-
Wiele osób (znam takie) zmaga się ze swoim językiem polskim. Uważają, że jeśli nie znają zasad stawiana przecinków, to nie mają szans na pisanie jakiejkolwiek powieści.

Nie zgadzam się z nimi.

Należę do grupy humanistów, więc nie mam problemów z językiem polskim i jakoś SAMA Z SIEBIE potrafię ustalić, gdzie stawiamy przecinek, kiedy 'ó', a kiedy 'rz'. Jednak ścisłowcy mogą mieć z tym problem.

Proponuję wtem napisać sobie na karteczce "Stawiamy przecinek przed:" i wpisać na dole te spójniki, zaś resztę będziecie wiedzieć, że stawiamy :)

Ortografia to nic trudnego. Tak samo można napisać sobie karteczkę "Kiedy 'rz':" i postawić na biurku spoglądając co jakiś czas.

tumblr_ntizxiX2z31suu8ilo1_250.jpg


4)Pisownia
-
Kiedyś pisałam cały czas książki w zeszycie, piórem. Było mi łatwiej, bo to na brudno i można zmazać, bo to można zmienić zanim na komputer się przeleje. Jednak po czasie zrozumiałam, że nie był to najlepszy pomysł.

Pisanie w zeszycie na brudno jest dobrą rzeczą. Od razu wszystko widzimy, czytamy, możemy dać komuś innemu do sprawdzenia. Okej. Jednakże preferuję tutaj pisanie na komputerze.

Pisanie na komputerze w jakimkolwiek programie jest lepsze. Od razu poprawia nam błędy ortograficzne, lecz trzeba wiedzieć, że nie stylistyczne. Od razu mamy to w dokumencie na komputerze, co oszczędza nam czas na monotonne przepisywanie z zeszytu.

Więc doradzam wszystkim usiąść wieczorem przed laptopem. Otworzyć program z pisaniem, włączyć muzykę i zacząć tworzyć własną historię.

Tutaj czcionkę oraz jej wielkość zawsze można dopasować.

tumblr_nva5kz7e0a1tn6jt3o1_1280.jpg


5)Przebieg wydarzeń! [NAJWAŻNIEJSZE]
-
Dobrze. Mam już pomysł na książkę. Znam jej główny cel. Już wyobrażam sobie postacie oraz te piękne góry.

Ale BANG!

Kiedy zaczynam "Rozdział 1" - pustka.

Moim sposobem, który STOSUJĘ OD ZAWSZE jest wzięcie zeszytu, pióra oraz napisanie przebiegu zdarzeń.

Zawsze od myślników zapisuję sobie pomysły na zdarzenia, które tam się pojawią. Nie potrafię tego tutaj dokładnie opisać.

Po prostu zapisuję sobie pomysły co może się zdarzyć np.: Krokodyl ugryzie miśka Berta, sen o czekoladzie - i tego typu zdarzenia, co ułatwia mi rozwinąć oraz wprowadzić czytelnika w zakłopotanie oraz radość.

Ten sposób ułatwi ci pisanie. Będziesz wiedział co gdzie wstawić, będziesz wiedział, że zaraz coś tu się wydarzy. I przede wszystkim nie będziesz zatrzymywał się w trakcie pisania rozdziału, bo "zapomniałem o tym fragmencie" lub "coś tu miałem dodać".

tumblr_nxesug0BWp1shc1wyo1_1280.jpg


Mam nadzieję, że te 5 rad pomoże wam w pisaniu książki lub podsunie pomysł na własną historię.

W komentarzach również możecie się podzielić WŁASNYMI radami lub też wyrazić opinię czy zgadzacie się ze mną.
---------------------------------------------------
Jeszcze krótka informacja na koniec :

Na razie nie dodaję pomysłów na kolejny wpis, ponieważ mam ich mnóstwo oraz wiem, kiedy je zrealizować ;)

Do zobaczenia i powodzenia :* ;)

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego
 •  
   
  Dylan jest boski, kocham goo :) Sama piszę opowiadanie, czasami myślę nad tym,żeby napisaç książkę ale nie wiem,czy się do tego nadaję :(
  Też na początku przez około 3 lata pisałam wszystko w zeszycie, dopiero dwa miesiące temu zrozumiałam?że lepiej jest pisać na laptopie :) Ostatnia rada kest świetna, muszę z niej skorzystać :)
   
 •  
   
  Całkowicie zgadzam się z twoimi radami. Ja robię podobnie. Karteczka, długopis i plan wydarzeń, a potem na komputer... :)
   
 •  
   
  Jejku, ale świetny wpis! Co prawda ja jak pisałam kiedyś to zawsze ustalałam ile będzie rozdziałów. Ale jak widzę, to był błąd! A na ortografię zawsze zwracałam uwagę, zawsze mimo wszystko staram się pisać bez błędów :)
  Dziękuję za rady i wgl. Może kiedyś znów zacznę pisać.
  Do kolejnego!
   
 •  
   
  ciekawe porady, niektóre pomogą mi w pisaniu! Czekam na kolejny post
   
 •  
   
  Świetny wpis dla początkujących. Z ortografia i interpunkcją problemów nie mam. Czasem brak weny! Bardzo pomocny post!